12124/​36

Alfred Christensen

Lænestol af sortlakeret træ, betrukket med uopskåren mekka. Fremstillet hos Slagelse Møbelværk, 1950’erne. H. 100.

Stellet ant. senere sortlakeret.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Til ompolstring. Betræk med slitage, huller og defekter.

Kunst, antikviteter & design, 17. juni 2021

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag