2432/71
Dansk rokoko kommode af forgyldt træ og nøddetræ, front med tre svingne ligeknækkede skuffer, senere underdel og ben. Delvis 18. årh.s midte. H. 87. B. 73. D. 43.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Restaureret. Nøgle medfølger. Forgyldning og base senere, ca. 1880.
Ældre malerier, møbler og varia, 5. august 2024
Vurdering
Hammerslag