2432/68
Louis XVI flisebord af rødmalet træ, plade ilagt med 13 hollandske fliser af fajance, dekoreret i mangan med landskabsmotiver, sarg med skuffe, udskåret med kannelerede og tilspidsede ben. 18./19. årh. H. 74. L. 64. B. 51.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Fliser med krakeleringer. Senere bemaling.
Vurdering