2448/891
Martin Nyrop (f. Ringkøbing 1849, d. København 1921)
“Rådhusreol” af fyr. Udført hos Rud Ramussens Snedkerier. H. 145 B. 63 D. 37.
Formgivet til Københavns Rådhus.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Skjolder.
Vurdering