Johan Jacob Bruun (f. Slagelse 1715, d. Hillerød 1789)
Prospekt af Københavns Slot med figurer og karosse, i forgunden til højre den gotiske riddersalsfløj, i baggrunden Holmens Kirke. Usigneret. Gouache på papir monteret på papir. Bladstørrelse 14×23.
Denne fremstilling går tilbage på et maleri fra 1698 af en ubekendt kunstner, på Københavns Bymuseum, afbildet i Politikens Danmarks Historie, bd. 8, s. 288.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 427, 1981 nr. 341 (afs. s. 87 i kataloget), samt auktion 419, 1981 nr. 246 (afb. som frontispice i kataloget).
Nogle få minimale afskalninger og overfladeridser. To mindre revner med reparationer. Undersøgt i ramme.
Ældre malerier, møbler og varia, 21. september 2020