2447/540
Christian Fjerdingstad (f. 1891, d. 1968)
Cirkulær skål af forsølvet metal med to gennembrudte hanke. Stemplet Gallia, 0396. Udført hos Christofle. H. 8,6. B. inkl. hanke 23,5. Diam. 21,4.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Skålens indvendige bund med overfladekratere. Øverste kant med enkelte mindre buler og hak.
Vurdering
Hammerslag
801465 |