Poul Cadovius (f. 1911, d. 2011)
Vægreol af palisander bestående af kommode, vitrine, to skuffesektioner, to tidsskrifthylder, 20 hylder samt 7 vægpaneler. Desuden medfølger to skuffesektioner af teaktræ, vanger, hylder m.m. Kommode H. 53. B. 80. D. 38. Vitrine H. 56. B. 80. D. 22. Skuffesection H. 11. B. 80. D. 46. Tidsskrifthylde B. 80. D. 35. Hylder B. 80. D. 22. Panel H. 255. B. 80. (35)
CITES certifikat medfølger.
Ridser og mærker. Finérskader på vægpaneler.
Moderne kunst og design, 27. august 2013
17 bud