2050/​188

Flødekande af sølv, på tre høje ben med “dyrehove”, svungen hank. H. 9,5 cm. Derudover en oval øreskål L. 16 cm samt kandisskål, uden indsats - denne ustemplet. L. 12 cm. Danmark ca. 1800. Vægt 364 g. (3)

Proveniens: Den danske gesandt og generalkonsul Hans Poul Hoffmeyer (f. Kauslunde 1893, d. Hamborg 1962). Legationssekretær i Wien, Berlin, Moskva og Warszawa i 1920'erne, senere legationsråd i Berlin og Paris, Tyrkiet, Israel og Grækenland samt endelig generalkonsul i Hamborg fra 1954. Hoffmeyers samlerinteresse var stor, og han erhvervede sølv i alle byer, hvor han var udstationeret. Herefter dennes efterkommere til idag.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Øreskål med nålepunslet datering og initialer.

Ældre malerier, møbler og varia, 7. december 2020

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag