2119/136
Niels Skovgaard (f. København 1858, d. Lyngby 1938)
Efterårsscene fra skov med fældet træ. Sign. monogram. Olie på papir, monteret på lærred. 22,5×32.
Enkelt mindre krakelering i øverste højre hjørne.
Ældre malerier, møbler og varia, 10. maj 2021
Vurdering
Hammerslag