893/246
Sengustaviansk konsol af forgyldt træ efter model af Jonas Frisk (virksom i Stockholm 1805–1824), plade af hvid marmor, sarg skåret med cymatium og perlestaf, firsidede tilspidsede og kannelerede ben med grønmalede detajler, sortmalet base. Sverige, 18. årh.s slutning. H. 75. B. 99. D. 54.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: furniture@bruun-rasmussen.dk
Møbler, tæpper og varia , 26. februar 2020
Vurdering
Hammerslag