866/​974

Andy Warhol (f. Pennsylvania 1928, d. New York 1987)

“Campbell's Soup I - Vegetable Made with Beef Stock”, 1968. Sign. på bagsiden med kuglepen Andy Warhol; stempelnummereret 164/250. Serigrafi i farver. Udgivet af Factory Additions, New York. Trykt hos Salvatore Silkscreen Co., Inc., New York. Lysmål 88×57,5.

Litteratur: Feldman & Schellman nr. II.48. Proveniens: Sotheby's, New Bond Street, London, 27. september 2011, lot 175. Erhvervet hér af nuværende ejer.

Malerier, grafik & fotografier, 28. september 2016

Vur­dering

150.000–200.000 DKK

Hammerslag

160.000 DKK