1739/578
Kurt Østervig (f. 1912, d. 1986)
Tre-personers sofa betrukket i sider, ryg og løse hynder med patineret sort skind, ben af eg. 1960'erne. L. 183.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Patineret skind med overfladeridser og mærker.
Moderne kunst og design, 26. september 2017
Vurdering
Hammerslag