1444/667
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
Skammel af lakeret bøg, løs epedahynde betrukket med grønt uld. Model GE 290S. Udført hos Getama, Gedsted.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker på ben.
Moderne kunst og design, 28. oktober 2014
Vurdering
Hammerslag