Carl Fischer (f. Vejle 1887, d. København 1962)
Portræt af en ung kvinde iført frakke, hat og halstørklæde. Sign. Carl Fischer. Bly på papir monteret i passepartout. Lysmål 25×18.
Portræt af en pige siddende i en kurvestol. Sign. Carl Fischer August 1913. Bly på papir monteret på papir. Bladstørrelse 36×23,5.
(2).
Enkelte minimale pletter og misfarvninger. Den ene med et mindre fold. Undersøgt i ramme.
Ældre malerier, møbler og varia, 7. december 2020