2427/113
Dansk flisebord af bemalet træ, pladen med 24 hollandske fliser af fajance dekoreret i mangan, sarg med skuffe. Fliserne 18. årh.s slutning. Bordet, rokoko form, 19. årh.s anden halvdel. H. 78. L. 85. B. 60.
Ridser og mærker. Restaureret. Brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 1. juli 2024
Vurdering
Hammerslag