2427/​113

Dansk flisebord af bemalet træ, pladen med 24 hollandske fliser af fajance dekoreret i mangan, sarg med skuffe. Fliserne 18. årh.s slutning. Bordet, rokoko form, 19. årh.s anden halvdel. H. 78. L. 85. B. 60.

Ridser og mærker. Restaureret. Brugsslitage.

Ældre malerier, møbler og varia, 1. juli 2024

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

4.600 DKK

4.600 DKK