2108/​53

Russisk ikon med ærkeenglen Mikael med prompet, evangeliet i den ene hånd og et spyd i den anden som stanger djævlen der falder i afgrunden med byens tårne. Tempera på træpanel. Dobbelt forsænket billedflade. 18. årh.s slutning - 1800. 31,5×27.

Retoucheringer. Restaureret.

Ældre malerier, møbler og varia, 22. februar 2021

Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hammerslag

2.300 DKK

2.300 DKK
2.200 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK