2108/53
Russisk ikon med ærkeenglen Mikael med prompet, evangeliet i den ene hånd og et spyd i den anden som stanger djævlen der falder i afgrunden med byens tårne. Tempera på træpanel. Dobbelt forsænket billedflade. 18. årh.s slutning - 1800. 31,5×27.
Retoucheringer. Restaureret.
Ældre malerier, møbler og varia, 22. februar 2021
Vurdering
Hammerslag