1506/895
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
Cirkulært væghængt spejl af hvidlakeret metal med indirekte belysning. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 50.
Almindelig brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 3. februar 2015
Vurdering
Hammerslag