2148/991
Lise Isbrand (f. Kjellerup 1942)
Hans Isbrand (f. København , d. 1941)
Prototype af “Rib Chair”. Hvilestol af poleret rustfrit stål, med flettede lædersnører i sæde og ryg. Udført til SE af Engelbrechts, København.
Præsenteret på SE/Snedkernes Efterårsudstilling, i Rundetårn 22. nov. 2008–4. januar 2009.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 30. november 2021
Vurdering
Hammerslag
13 bud