1947/114
Tre skrin af sølv, graveret med Rococo ornamentik, et på fire ben. Uidentificeret mesterstempel TC? Raths, Gdansk bymærke m.fl. Preussen samt Danmark m.fl. 18.-20. årh. Vægt ca. 800 gr. H. 4,5–9,5. L. 12,5–15. (3)
Mindre buler, ridser og mærker. Preussisk skrin med lille indvendig revne, reparationer ved ben samt manglende del af låsen. En nøgle medfølger.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. november 2019
Vurdering
Hammerslag
34 bud