Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“Bamsestolen”. Øreklapstol med ben af eg og negle af teak, betrukket med lyst uld. Model AP 19. Tegnet 1951. Udført hos AP-Stolen, København.
Købt af nuværende ejer i forældre ca. 1960.
Præsenteret på udstillingen “Tidens Møbler” i Forum 1952.
Litteratur: Dansk Kunsthåndværk, nr. 4, april 1952, s. 62 og i nr. 6, juni 1952, på annoncesider.
Johan Møller Nielsen, “Wegner en dansk Møbelkunstner”, 1965, s. 70.
Per H. Hansen & Klaus Petersen, “Moderne dansk møbeldesign”, 2007, s. 164.
Per H. Hansen & Klaus Petersen, “Den store danske møbelguide”, 2005, s. 329.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker på ben. Senere betræk med defekter, trænger til ombetrækning. Mindre afslag på det ene bagben.
Moderne kunst og design, 13. december 2016
12 bud