1421/1654
To romerske kander af terrakotta, den ene med rester af bemaling, den anden med cirkeldekorationer. 3.-2. årh. f.Kr. H. 11–24. (2)
Proveniens: Hidrører fra dansk privatsamling.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Den store kande med flere større afskalninger, mangler og et repareret håndtag.
Varia, 22. maj 2014
Vurdering
Hammerslag
22 bud