1822/​13

Paul Fischer (f. København 1860, d. Gentofte 1934, )

Kong Georg af Grækenland og Kong Edward VII af England skåler i champagne. Sign. monogram. Olie på malepap. 26×22.

Kongerne Georg og Edward var svogre, idet Kong Edward var gift med Dronning, Alexandra, Kong Georgs søster.

Nogle retoucheringer.

Ældre malerier og møbler, 28. maj 2018

Vur­dering

25.000 DKK

Hammerslag

15.000 DKK

15.000 DKK