2436/153
Dobbelt signeret og dateret Kuba løber, Kaukasus. Centralt med “Avshan” gentagelsesmønster på blå bund med menneskefigurer, stiliserede påfugle og rosetter omgivet af klassisk kufisk hovedbort. 1341=1922. 481×133.
Ældre malerier, møbler og varia, 2. september 2024
Vurdering
Hammerslag