185/​54

Victor Ash (f. Portugal 1968, Bor og arbejder i Danmark)

“Pink Eclipse 1”. Sign. Victor Ash på bagsiden. Olie på lærred. 70×50. Uindrammet.

Den fransk-danske kunstner Victor Ash (f. 1968) bor og arbejder i København, Danmark. Ash startede sin kunstneriske karriere som graffitimaler i begyndelsen af ​​1980'erne som en del af den parisiske graffitiscene. Ash er kendt for sine storstilede figurative vægmalerier over hele verden samt lærredsmalerier, installationer og forskellige andre projekter og udstillinger, fx i Palais de Tokyo, Kunsthal Charlottenborg og Saatchi Gallery. Hans værker kan karakteriseres af temaer som kontrasten mellem bymiljø, rum og natur og unges søgen efter identitet i subkulturer.

Original stand.

Værket er del af en velgørenhedsauktion til fordel for Børns Vilkår. Auktionen er kurateret af “Curated by Jens-Peter Brask”. Kunstnerne har generøst doneret deres værker. Bruun Rasmussen Kunstauktioner opkræver ikke salær således at det samlede provenu går ubeskåret til Børns Vilkårs vigtige arbejde.

Børns Vilkår X Curated by Jens-Peter Brask X Bruun Rasmussen, 30. april 2024

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag

14.000 DKK

16 bud

(Autobud) 14.000 DKK
13.500 DKK
(Autobud) 13.000 DKK
12.500 DKK
(Autobud) 12.000 DKK
11.500 DKK
(Autobud) 11.000 DKK
10.500 DKK
(Autobud) 10.000 DKK
9.500 DKK
9.000 DKK
(Autobud) 8.500 DKK
8.500 DKK
(Autobud) 8.000 DKK
7.500 DKK
7.000 DKK