1949/​8536

Sovjetisk pudderdåse af delvis forgyldt sølv, side dekoreret med cloisonné emalje i blåt, grønt, rødt og hvidt. Låget monteret med agat, indvendig med spejl. Utydeligt mestermærke, Leningrad 1927–1958, lødighed 916. Diam. 5,5.

Proveniens: Den danske ejer stedmors forældre, Arne Hammer og hustru, Tatiana Hammer, f. Martinson. Arne Hammer arbejdede for Store Nordiske Telegrafselskab og boede i en årrække i Rusland før den russiske revolution. I Irkutsk mødte han russerinden Tatiana Martinson, som han giftede sig med, hvorefter de botsatte sig i Danmark. Her hørte Tatiana Hammer til den russiske kreds i København.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.

Russisk tema, 5. december 2019

Sølv ▸ Rusland

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.400 DKK

1.400 DKK
(Autobud) 1.350 DKK
1.300 DKK
(Autobud) 1.250 DKK
1.200 DKK
(Autobud) 1.150 DKK
1.100 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK