Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“Y-stolen”. Et sæt på seks armstole med stel af eg, sæder af flettet papirgarn. Model CH 24. Designet 1949. Udført og mærket med label hos Carl Hansen & Søn. (6)
Y-stolen blev præsenteret på “Købestævnet” i Fredericia, august 1950.
Litteratur: “Dansk Kunsthåndværk” nr. 11, november 1950, s. 195.
Johan Møller Nielsen, “Wegner en dansk møbelkunstner”, 1965, s. 88–89.
Per H. Hansen & Klaus Petersen, “Moderne dansk møbeldesign”, 2007, s. 157.
Per H. Hansen & Klaus Petersen, “Den store danske møbelguide”, 2005, s. 309.
Noritsugu Oda, “Danish Chairs”, 1999", s. 113.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Let løs flet med nogle pletter. En stol med løse samlinger ved armlæn.
Moderne kunst og design, 9. juni 2020