Le Corbusier (f. Chaux-de-Fonds 1887, d. Roquebrune-Cap-Martin 1965)
Charlotte Perriand (f. Paris 1903, d. sst. 1999)
Pierre Jeanneret (f. Genneve 1896, d. Chandigarh 1967)
“LC 2”. Et par lænestole med stel af forkromet stål. Løse hynder i sider, sæde og ryg betrukket med sort skind. Formgivet 1929. Udført og mærket hos Cassina, 2006. (2)
Stemplet nr. 171707 og 171212.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker. En stol med mindre ridse på siden. Certifikater medfølger.
Moderne kunst og design, 30. juli 2024