1511/1646
Stor tazza af fajance monteret på trefod, dekoreret i farver og guld med fugle på grenværk, rand og trefod med gennembrudt bladværk af forgyldt metal. Regout Maastricht. Holland. 20. årh. Diam. 44,5 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Løs fra trefodsmonteringen.
Varia, 12. marts 2015
Vurdering
Hammerslag