2043/​593

En samling bakker, fade, en isspand m.m. af teak og eg. Udført og stemplet hos Wiggers og Nissen, Denmark. (7)

Bestående af:

Isspand med låg af teak. Indvendigt med plastik og metal. Stemplet Wiggers, Denmark. H. 15,7.

Serveringsbakke med håndtag af teak. Stemplet Wiggers, Denmark. L. 38,5.

Stort ovalt serveringsfad af teak. Stemplet Wiggers, Denmark. L. 60.

Stor cirkulær skål af eg med låg og præget mønster. Stemplet Nissen, Denmark. H. 14,5. Diam. 32,5.

Bølget spækbræt af eg. L. 42.

Lille cirkulær skål af teak. Stemplet Wiggers, Denmark. H. 6.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Skærebræt med tydlige ridser.

Moderne kunst og design (udskudt), 22. oktober 2020

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

3.200 DKK

3.200 DKK
(Autobud) 3.000 DKK
2.900 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK