2109/938
Arne Hovmand-Olsen (f. 1919, d. 1989)
Armstol af teak, betrukket i sæde og ryg med sort skai. Antagelig udført hos Onsild Møbelfabrik for Jutex, Århus. 1960'erne.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Løse samlinger.
Moderne kunst og design, 2. marts 2021
Vurdering
Hammerslag