2431/​1104

Belle Epoque safir- og diamantvedhæng af platin prydet med ovalslebet facetslebet safir omkranset af talrige old-cut, enkeltslebne- og rosenslebne diamanter. Halskæde af 14 kt. hvidguld medfølger. Vedhæng L. ca. 3 cm. L. 46 cm. (2)

Æske medfølger.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelt overfladiske ridser på safir. Halskæde er af nyere dato.

Smykker og Fashion, 31. juli 2024

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

5.000 DKK

5.000 DKK
4.800 DKK
4.600 DKK
4.400 DKK