2431/1104
Belle Epoque safir- og diamantvedhæng af platin prydet med ovalslebet facetslebet safir omkranset af talrige old-cut, enkeltslebne- og rosenslebne diamanter. Halskæde af 14 kt. hvidguld medfølger. Vedhæng L. ca. 3 cm. L. 46 cm. (2)
Æske medfølger.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelt overfladiske ridser på safir. Halskæde er af nyere dato.
Smykker og Fashion, 31. juli 2024
Vurdering
Hammerslag