Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
Bordlampe med fod og stamme af bruneret messing, fatningshus og afbryder af brun bakelit, gennemgående afbryder. Skærmholder med støbte ben. Samt overskærm af gulmalet zink med top af hvid bakelit. Udført hos Louis Poulsen. 1930–40'erne. H. 55. Diam. 33,5. (2)
Brugsslitage. Ridser og mærker. Skærmholder med mindre buler. Overskærm med mindre buler. Ledning med kraftig slitage. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 19. januar 2021
23 bud