2405/​500

Edvard Munch (f. Løten, Hedmark 1863, d. Ekely 1944)

“Den skutte hjort stanger”, 1910. Usign. Nr. 160/200. Litografi. Bladstørrelse 34×31,5. Uindrammet.

Lignende værk forefindes i samlingen hos Munch Museet, Oslo, inventarnnummer MM.G.00479.

Litteratur: Gerd Woll: “”Jeg skal male dere fanden på veggen!“ Satiriske karikaturer over reelle og innbilte fiender”, Munch på papir Tegning – grafikk – akvarell, udstillingskatalog fra Munchmuseet 2.11.2013–02.03.2014, Oslo 2013, s. 192–207.

Af ovennævnte værk, fremgår følgende på s. 195–205:

"Gjennom et langt liv hendte det ikke sjelden at Munch – med rette eller urette – følte seg misforstått, forfulgt og trakassert. Noen ganger ble hans følelse av å være offer for andres ondskap så sterk at den nærmet seg ren forfølgelsesmani. For å håndtere disse problemene gjorde han som så ofte ellers, han omskapte situasjonene til bilder, til kunst. …I 1910 trykte Munch en serie litografier som alle dreier seg om episoder der han oppfattet seg som urimelig behandlet. Med en fellesbetegnelse er disse litografiene kalt «Lidelseshistorien». Flere går tilbake på konkrete hendelser….

Mange av de andre karikaturene i “Lidelseshistorien” handler om fysisk skade og drap, men i en av dem tar offeret til motmæle: “Den skutte hjort stanger!” "

Original stand.

Moderne kunst og design, 30. januar 2024

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag