Jens Galschiøt (f. Frederikssund 1954)
“Solheksen”, 2020. Sign. Jens Galschiøt. Kobber og bjergkrystal på base af granit. 57×67×14.
Heksen er symbolet på den kvindelige energi, magi, fandenivoldskheden og fart, hvilket er integreret i denne skulptur serie. Den dukkede pludseligt op, da jeg modellerede nogle helt andre skulpturer, som bestod i at beskrive heste i fart, hvor jeg som med heksen lader farten ”opløse” skulpturen. (https://galschiot.com/dk/vaerker/solceller-paa-galleri-galschiot)
Almindelig patina.
Moderne kunst og design, 17. september 2024