Else Alfelt (f. København 1910, d. sst. 1974)
“Maanebjerge”. Sign. på bagsiden Else Alfelt 1945. Olie på plade. Bemalet på begge sider. 103×101.
Udstillet: Høstudstillingen , Den Frie, København, 1945 og 1948. Proveniens: BR auktion 519, København 1989, kat. nr. 7. Proveniens: Dansk privatsamling, af tidligere ejer deponeret på Herning Kunstmuseum 1995.
Cobra, 3. marts 2008