2045/256
Christen Dalsgaard (f. Skive 1824, d. Sorø 1907)
En siddende kvinde med kjole og træsko. Sign. C. D. Krabbesholm. Blyant på papir monteret i passepartout. 23×19.
Papiret er gulnet i forskellig grad. Undersøgt i ramme.
Ældre malerier, møbler og varia, 2. november 2020
Vurdering
Hammerslag