H. A. Brendekilde (f. Brændekilde 1857, d. Jyllinge 1942)
Lille pige på opkørt vej bag en gård. Sign. H. A. Brendekilde 1918. Olie på lærred. 43×52.
Proveniens: ABR auktion 461, 1984, kat. nr. 35.
Mindre krakeleringer. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 2. november 2020