1448/779
Dansk møbeldesign
Lænestol delvis betrukket med brunt dybthæftet og messingbeslået skind, sæde af grønnistret uld. 1940'erne.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Patineret skind med enkelte ridser og mærker.
Mod. kunst & design (udskudt), 27. november 2014
Vurdering
Hammerslag