1448/​779

Dansk møbeldesign

Lænestol delvis betrukket med brunt dybthæftet og messingbeslået skind, sæde af grønnistret uld. 1940'erne.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Patineret skind med enkelte ridser og mærker.

Mod. kunst & design (udskudt), 27. november 2014

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.000 DKK

1.000 DKK