2008/​303

To japanske håndspejle af bronzeret metal, bagsider støbt i let relief med traner i landskab og haveparti, i tilhørende æsker af sortlakeret træ. Ca. 1900. L. 28. Spejlfelt Diam. 18. (2)

Slitage på patinering. Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Afskalninger og reparation på æsker, den ene mangler indsats ved greb, den anden med afslag på liste.

Ældre malerier, møbler og varia, 17. februar 2020

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag