921/​57

L. A. Ring (f. Ring 1854, d. Roskilde 1933)

“Udsigt over St. Jørgensbjerg”. Sign. L.A. Ring 1926. Olie på lærred. 53×67.

Udstillet: Charlottenborg 1926 nr. 490. Charlottenborg, “Mindeudstillingen for L.A. Ring”, 1933 nr. 207.

Litteratur: Peter Hertz, "Maleren L.A. Ring 1854–1933”, 1934, afb. s. 410.

Proveniens: Grosserer Adolf Holms samling, dennes auktion Winkel & Magnussen 352, 1949 nr. 54, afb. s. 21. Bruun Rasmussen auktion 50, 1988 nr. 85, afb. s. 70.

Ældre malerier, 10. juni 2024

Vur­dering

80.000–100.000 DKK

Hammerslag

150.000 DKK