893/423
Seksradet safir- og diamantarmbånd af 18 kt. guld i form af løvehoved prydet med talrige perler af safir, facetslebne smaragder og brillantslebne diamanter. Farve: Top Wesselton (F-G). Klarhed: VVS-VS. Signeret. Serie nr. 17278. Perlediam. ca. 5,00–5,80 mm. L. ca. 20 cm. Paris, 1965.
Proveniens: Hidrørende fra Europæisk fyrstehus.
Smykker og tasker, 27. februar 2020
Vurdering
Hammerslag