893/​423

Van Cleef & Arpels

Seksradet safir- og diamantarmbånd af 18 kt. guld i form af løvehoved prydet med talrige perler af safir, facetslebne smaragder og brillantslebne diamanter. Farve: Top Wesselton (F-G). Klarhed: VVS-VS. Signeret. Serie nr. 17278. Perlediam. ca. 5,00–5,80 mm. L. ca. 20 cm. Paris, 1965.

Proveniens: Hidrørende fra Europæisk fyrstehus.

Smykker og tasker, 27. februar 2020

Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Hammerslag

280.000 DKK