Johan Rohde (f. Randers 1856, d. Hellerup 1935)
Et sejlskib på stranden ved lavvande nær Sønderho, Fanø. Sign. med dedikation “[til] Max-Müller fra Johan R. Sønderho 1911”. Olie på papir monteret på træ. 30×36.
Tegnestifthuller og -mærker. Områder med tyndere farvelag.
Ældre malerier og møbler, 10. februar 2014
25 bud