2131/​967

Herman A. Kähler

Kaffeservice af lertøj, dekoreret i uranglasur. Sign. HAK, stemplet Danmark. Kande H. 21. (12)

Bestående af: kaffekande, 4 tallerkener, 4 par kopper og en ekstra underkop, flødekande og sukkerskål.

Mindre glasurafskalninger. Tre tallerkener med kanthak. Flødekande med mindre kanthak på tud. Mindre glasurafskalninger på kaffekandens tud. En kop med revne ved hank, én med revne på hank.

Moderne kunst og design, 3. august 2021

Vur­dering

4.000–5.000 DKK

Hammerslag