2124/720
Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)
Stor lågkrukke af lertøj, dekoreret med hornglaserede mønstre i blåt og brunt på lys base. Sign. HAK, stemplet Danmark. Udført hos Kähler. H. 31,5.
Låg med enkelte små afslag. Selve lågkrukkens øverste kant med en større reparation. Fodrand med flere mindre reparationer/overmalede afslag.
Moderne kunst og design, 15. juni 2021
Vurdering
Hammerslag