2124/​720

Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)

Stor lågkrukke af lertøj, dekoreret med hornglaserede mønstre i blåt og brunt på lys base. Sign. HAK, stemplet Danmark. Udført hos Kähler. H. 31,5.

Låg med enkelte små afslag. Selve lågkrukkens øverste kant med en større reparation. Fodrand med flere mindre reparationer/overmalede afslag.

Moderne kunst og design, 15. juni 2021

Vur­dering

1.500–2.000 DKK

Hammerslag

900 DKK

900 DKK
850 DKK
800 DKK
750 DKK