Herbert Krenchel (f. Frederiksberg 1922, d. 2014)
18 krenitskåle af sortlakeret metal, indersider dekoreret med hhv. limegrøn, orangerød, sort, mintgrøn, hvid, rød, lyseblå og gul emalje. Udført hos Torben Ørskov & Co. Hovedparten stemplet monogram. (18)
Proveniens: Hendes Højhed Prinsesse Elisabeth til Danmark (1935–2018).
Bestående af: 1 salatskål med limegrøn emalje. H. 13,7. Diam. 24,7. 9 skåle H. 5,7. Diam. 12,5. 1 skål H. 7. Diam. 16. 9 skåle H. 3,5. Diam. 8,8.
Alders- og brugsrelateret patina. Enkelte af skålene med skader/afslag i emalje.
H.H. Prinsesse Elisabeth til Danmark, 13. december 2018
26 bud