1847/​502

Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)

“PH-5/3”. Pendel med bajonetfatningshus af patineret messing, skærme af rød/bronzefarvet zink. Udført hos Louis Poulsen. Ca. 1930. Diam. 50.

Erhvervet af nuværende ejers far Arkitekt Bjarne Bech direkte fra Poul Henningsen ca. 1950.

Brugsslitage. Ridser og mærker. Afskalninger. Buler, hovedsagligt på underskærm. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Moderne kunst og design, 20. november 2018

Vur­dering

25.000 DKK

Hammerslag

36.000 DKK

15 bud

36.000 DKK
34.000 DKK
(Autobud) 32.000 DKK
32.000 DKK
(Autobud) 30.000 DKK
29.000 DKK
(Autobud) 28.000 DKK
27.000 DKK
(Autobud) 26.000 DKK
25.000 DKK
(Autobud) 24.000 DKK
23.000 DKK
(Autobud) 22.000 DKK
21.000 DKK
20.000 DKK