1847/502
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-5/3”. Pendel med bajonetfatningshus af patineret messing, skærme af rød/bronzefarvet zink. Udført hos Louis Poulsen. Ca. 1930. Diam. 50.
Erhvervet af nuværende ejers far Arkitekt Bjarne Bech direkte fra Poul Henningsen ca. 1950.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Afskalninger. Buler, hovedsagligt på underskærm. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 20. november 2018
Vurdering
Hammerslag
15 bud