Foto endnu ikke klar
891/​845

Moskva-mester, 18. årh.s første halvdel

Stort russisk barok lågkrus af forgyldt sølv, indvendig forgyldt, cylinderformet, rigt dekoreret med niello-arbejde i form af blomster og bladværk, korpus og låg graveret med kartoucher hvori helgener og motiver fra Det Gamle Testamente, nemlig Kong Salomons Dom, Judith halshugger Holofernes, Delilah klipper Samsons hår og Potifars hustru forsøger at forføre Josef, nederst påsat bladdekoration over tre kugleformede ben, drevet med blomster og frugter, identisk gæk, svungen hank, låg indvendig graveret med en fugl i kartoche, bund graveret med russiske bogstaver “DTKS”. Tilsyneladende ustemplet. Moskva-mester, 18. årh.s første halvdel. Vægt ca. 932 g. H. (inkl. gæk) 17. Diam låg 14. B. inkl. håndtag 20,5.

Proveniens: En søn af den danske generalkonsul for Litauen 1926–1928 og godsejer Hjalmar Hartmann (1870–1945), grundlægger og ejer af firmaet Hjalmar Hartmann & Co. Firmaet baseredes på frøavl, import og eksport af frø, planter og træer. Hjalmar Hartmann skabte forretningsforbindelser til mange lande, bl. a. Rusland, hvortil han rejste flere gange. Derfor var det også praktisk at have russiske ansatte på hovedkontoret i Danmark. Da Hjalmar Hartmanns søn blev gift i 1937 var nærværende russiske lågkrus således en bryllupsgave fra en af de russiske medarbejdere i firmaet. Herefter sønnens datter indtil idag.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: russia@bruun-rasmussen.dk

Russisk kunst, 29. november 2019

Sølv ▸ Rusland

Vur­dering

60.000–80.000 DKK

Hammerslag

50.000 DKK