Stort lommeur med spindelgang, i dobbeltkasse af sterlingsølv, mælkefarvet skive med romertal og separate sekunder, forgyldt værk med rosenslebet diamant, signeret A.R. Casson, støvkapsel af forgyldt metal. Inderste kasse med start/stop knap. Begge kasser stemplet JG samt med årsbogstav for London 1816. Kassediam. 52/60 mm.
Proveniens: Privat samling
Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Nøgle medfølger.
En privat samling lommeure, 6. december 2021
19 bud