Ubekendte malere, 19. årh.
En samling af syv miniatureportrætter forestillende fire herrer, to damer samt en pige. To sign. Idalie Devoys 1840, én sign. Caroline Foullain, én sign. Arthur 1826, tre usigneret. Gouache på ben. Varierende mål fra 5,5×4 til 10,5×9,5. (7).
Minimal aldersrelateret slitage. Et herreportræt med mindre krakeleringer og et herreportræt med mindre fugtplamager. Undersøgt i rammer.
Ældre malerier og møbler, 24. juni 2019
12 bud